אם חלקו הימני של דף זה ריק, אנא גללו מטה עד לנגן המדיה או החליפו דפדפן. במלאות שנתיים לאתר שלי החלטתי להכריז על פרויקט ווב 2.0 חדש: "קול קורא - קוראים מקריאים צאלה".

הפרויקט

בקצרה, אתם מוזמנים להקליט את עצמכם מקריאים שיר שלי ולשלוח. אני אבחר את עשרת הטובים ביותר בסוף אוגוסט. עדכון: בחרתי; הם מושמעים בדף זה. ובכל זאת, אתם מוזמנים להמשיך לשלוח.
אתם תסכימו לוותר על כל תביעה בנוגע לזכויות יוצרים ואני אשלב את הקלטותיכם באתר הקוד-הפתוח שלי.
הכול הולך. הקראה, שירה, מוזיקה, רמיקסים, אפקטים וכל מה שיעלה בדעתכם.

השיטה


ראשית, בחרו שיר. רצוי אחד ויחיד. מאותו רגע מתחיל זמן החזרות עד שתחושו בשלים להקליט.
אתם מוזמנים להשתמש בתוכנת הקלטה כרצונכם. המלצתי היא כמובן אודאסיטי, תוכנת קוד-פתוח חינמית .
http://audacity.sourceforge.net/
לאחר ההקלטה תוכלו לשלב אפקטים ולערוך כרצונכם. שמרו את הפרויקט וייצאו אותו בפורמט MP3. את התוצר שלחו אליי במייל.

הקונספט

טכנולוגי: כמשוררת-רשת יהיה זה נורא אם אתכחש לתופעת הווב 2.0 המתרגשת עלינו מזה שנה ומחצה. מארג-הרשת מתמלא בתוכן מבוסס-גולשים ואין סיבה שהאתר שלי יהיה יוצא דופן.

ספרותי: אחת הבעיות הגדולות של השירה העברית בימינו היא תופעת האליטיזם המדומה. הכותבים, מרביתם לא בדיוק שמש-העמים, חלקם הגדול מגיע אל מדעי-הרוח רק מפני שלא התקבל למדעים מדויקים, מנסים לשמר את כוחם ומעמדם באמצעות כפיית אליטיזם על הקוראים. כך, סבורים אותם "חכמים", יוכלו ליצוק קיר דיכוטומי בין הכותבים לבין הקוראים. הם אינם בוחלים באמצעים מגוחכים כמו שימוש בניקוד, החרמת רשת האינטרנט, קידום מקורבים על-חשבון מוכשרים וכדומה. אותו זלזול, המתבטא בראייה כי הקוראים אינם מסוגלים להסתדר ללא ניקוד (גם במילים שיש להן רק אפשרות ניקוד אחת בעברית) בא לידי ביטוי גם בנושא ההקראה. המשורר חייב לקרוא משיריו ולא נותן לאחרים לעשות כן ובוודאי שלא לקוראים. הם הרי "לא מסוגלים להגיע לעומקי השיר". אז הנה, בואו נראה להם.

למעשה, כותבים רבים מנשוא חושבים ששירה שייכת לכותב ולא לקורא. הם חושבים שיצליחו לכפות את משמעות השיר על הקוראים. אבל אנחנו רבים והכותב הוא יחיד. ואנחנו נוכיח לו שכשאנחנו קוראים את השיר בשגיאות, זה מפני שבשיר יש שגיאות (ולעתים אין דבר יפה בעולם הזה משגיאות). וכשאנחנו קוראים את השיר באינטונציה שונה מזו אליה כיוון המשורר, הרי שהשיר ייצא נשכר מכך, בקבלו משמעות נוספת או מימד נוסף.

תרבותי: בשנת 2007 מקובל לחשוב שפרויקטי ווב 2.0 הם מבורכים, בעוד תכניות ריאליטי הן איומות. אז מהו בעצם ההבדל בין "מייספייס" ו-"פליקר" לבין "האח הגדול" ו-"כוכב נולד"? ומה קורה כאשר הגולש מתבקש לתרום תכנים שהם רק חלקית שלו, וגם ביחס אליהם הוא מתחייב לוותר על זכויות-היוצרים? האם הגולשים ישתפו פעולה עם פרויקט שמהותו אמנותית? האם הגולשים ישתתפו אף-על-פי שסיכוייהם להפוך לכוכבי-בזק אינם קיימים?